Punkt Przedsprzedaży Biletów w Pasażu Bielaka czynny od godz.11:00 do 16:00 (pon.-piątek)
Data:
Miejsce:


GREK ZORBA - SOFIA OPERA BALET
Data: 20 listopada 2024 r.
Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, ul.Jana Pawła II 232



Rynek Główny 9 (Pasaż Bielaka)
31-042 KRAKÓW

/+48 12/ 422-89-45
/+48 12/ 421-23-43

/+48 12/ 422-66-97

biuro@filmotechnika.com.pl
Krakowski Festiwal Plakatu edycja II

"Krakowski Festiwal Plakatu" w roku 1999r. organizowany był już po raz drugi przez Filmotechnikę Zakład Plakatowania. Zeszłoroczną edycję objął swym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Małopolski oraz Prezydent Miasta Krakowa. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

I Kategoria - Przegląd Plakatów towarzyszących imprezom w 1999r.
II Kategoria - Projekt Autorski

Kategoria I to przede wszystkim szansa na prezentację swych dokonań dla instytucji życia kulturalnego, które poprzez plakat promują wystawy, projekcje, spektakle, festiwale. Są to plakaty przede wszystkim znanych artystów, twórców doświadczonych, których prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane na wystawach plakatu w Polsce i na świecie.

Kategoria II skierowana jest głównie do młodych grafików, studentów kierunków plastycznych i wydziałów architektury. Mogą to być projekty plakatów tworzone specjalnie na potrzeby festiwalu lub dotychczas niepublikowane. Tematyka składanych prac jest dowolna.

Oceną prac zajmowało się jury w składzie: prof. Tadeusz Grabowski artysta grafik, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach prof. Władysław Pluta artysta grafik, Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie mgr Krzysztof Dydo kolekcjoner, dyrektor Galerii Plakatu w Krakowie prof. Mieczysław Górowski artysta grafik, Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie prof. Roman Kalarus artysta grafik, Wydział Grafiki ASP w Krakowie, Filia w Katowicach mgr Krystyna Samek Filmotechnika, Kraków.

Do 30 listopada 1999 roku zostało nadesłane 250 prac. Komisja zakwalifikowała do dalszej oceny 125 prac: 95 w I kategorii oraz 30 projektów (II kategoria). Spośród instytucji, które nadesłały plakaty w ramach I kategorii są nie tylko galerie i teatry krakowskie, ale także Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, czy Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, poza tym wielu artystów z całej Polski. 11 stycznia 2000r. odbyło się posiedzenie jury, na którym zadecydowano o przyznaniu poszczególnych miejsc dla laureatów.

Jury przyznało:

w I Kategorii Festiwalu "Przegląd Plakatów":
  • I miejsce - Lech Majewski za plakaty "Kolendziołki", "Bedę twoim ukochanym", "Bal w operze"
  • II miejsce - Kuba Sowiński za plakat "Okupacja Tybetu"
  • III miejsce - Michał Kliś za plakat "16 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach"
  • oraz Wyróżnienia Honorowe: Ryszard Kajzer za plakat "XVII Film Festiwal Torino" Wiesław Grzegorczyk za plakat "XVIII Kongres: Polacy i Niemcy w Europie"

w II Kategorii "Projekt Autorski":
  • I miejsce - Kuba Sowiński za plakat "100 lat obecności kobiet na Uniwersytetach Polskich"
  • II miejsce - Krzysztof Kotala za plakat "Zaduszki Jazzowe"
  • III miejsce -Tomasz Gągała za plakat "Jazz juniors"
  • oraz Wyróżnienie Honorowe: Wojciech Gdowski za plakat "Kupiec Wenecki" Małgorzata Wąchała za plakat "Parada Krów"

Główną nagrodą konkursu ufundowaną przez Filmotechnikę jest druk 1000 szt. plakatów dla zdobywcy I miejsca w kategorii "Projekt Autorski" , natomiast dla zdobywcy I miejsca w kategorii "Przegląd Plakatu" nagroda : 2 osobowa wycieczka do Francji oraz zorganizowanie wystawy jego prac połączonej z wystawą pokonkursową następnej edycji Festiwalu. Pozostali laureaci otrzymali: telewizor kolorowy oraz projekt, wykonanie i roczne utrzymanie stron internetowych.

10 lutego 2000r. w Galerii "Bunkier Sztuki" odbyło się uroczyste otwarcie wystawy połączone z ogłoszeniem wyników "Krakowskiego Festiwalu Plakatu '99" oraz otwarcie wystawy dorobku artystycznego ubiegłorocznego laureata I miejsca artysty grafika pana Andrzeja Szneiweisa. Po wszystkich wystąpieniach oficjalnych i obejrzeniu wystawy goście zostali zaproszeni na bankiet.
Wystawa pokonkursowa była prezentowana od 11.02-20.02.2000r w Galerii "Bunkier Sztuki". Ekspozycji nadesłanych plakatów i projektów towarzyszyła wystawa prac ubiegłorocznego laureata I miejsca - Andrzeja Sznejweisa z Opola. Ponadto poza konkursem były prezentowane prace członków jury. Przez cały rok natomiast można oglądać wystawę na stronie internetowej Filmotechnki: www.filmotechnika.com.pl.
Drugiej edycji Festiwalu towarzyszył plakat oraz katalog zaprojektowane przez artystę projektanta Roberta Guzika.

I Kategoria - Przegląd Plakatów towarzyszących imprezom w 1999r
II Kategoria - Projekt Autorski
Prezentowane informacje mają charakter orientacyjny
i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu prawa.

Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij